Pro zájemce o studium

Pro zájemce o studium

Pro zájemce o studium
Pro veřejnost

Pro veřejnost

Pro veřejnost
Pro studenty

Pro studenty

Pro studenty

Exkurze na biofarmu byla velkým zážitkem

Ve středu 2. května jsme se společně s našimi žáky z 1.A a 1.H vydali na zajímavou exkurzi na farmu manželů Moniky a Vladimíra Menčíkových, která se nachází v krásném prostředí Javořích hor, v CHKO Broumovsko, nedaleko Broumovských stěn.

Exkurze na biofarmu byla velkým zážitkem

Samotná ovčí farma Šonov byla založena v roce 1995. V současné době obhospodařuje 197 ha převážně pastvin a chová téměř 350 ovcí plemene Lacaune. Kromě toho tu mají také kozy, skot a koně. Rodinná farma ve vlastní výrobně zapracovává ovčí mléko řemeslným způsobem.

Farma M&M produkuje čerstvé, zrající i dlouhozrající sýry, přírodní jogurty a jogurtové nápoje s probiotickou kulturou. Receptury a zpracování bioproduktů má na starosti sama farmářka. Její kreativitu oceňují nejen zákazníci, ale také porotci mnoha potravinářských soutěží. Ovčí sýry ze Šonova nabízejí prodejny zdravé výživy nejen v Praze, ale téměř po celém Česku. Všechny produkty mají certifikát BIO kvality.

A jak se exkurze líbila našim studentům? Tak tady je pár odpovědí…

Maruška Binková, 1.H

…Mohli jsme si vyzkoušet plnění sýru do formiček. Ochutnali jsme dokonce i syrovátku, která mě osobně velmi překvapila, stejně jako většina výrobků. Zjistili jsme, jak těžké to takové farmy mají. Myslím, že se exkurze velmi povedla a že si někteří studenti rozšířili své obzory. Nevím jak ostatní, ale mně se seminář i exkurze moc líbily a myslím, že začnu více řešit, co jím ….

Jakub Vojtěch, 1.H

…Během cesty jsme byli seznámeni s paní Hrabalovou a kameramanem Martinem, který vše dokumentoval. Když jsme dorazili do Šonova na farmu, uvítala nás majitelka farmy se psy. Byli jsme se podívat na kozy, ovce, kůzlata a jehňata. Většina kůzlat a jehňat se nás bála, ale našli se i jedinci, kteří se od nás nechali pohladit. Tuto část exkurze jsem si nejvíce užil…

 Kaťa Brusnická, 1.H

…Po mazlení s kůzlaty, která byla plachá, jsme se odebrali do výrobny, kde se zpracovávalo ovčí mléko na velice zdravé a bio kvalitní sýry a jogurty. Bylo to skvělé...

Eliška Havlíková, 1.H

…Paní majitelka nám vysvětlila, co to vlastně znamená slovo Bio. Na její farmě je vždy vše jen na přírodní bázi, bez různých chemikálií. Všechny jejich produkty mají certifikát Bio kvality. Na této exkurzi jsme mohli ochutnat jejich výrobky, nebo si vyslechnout, jak se vyrábí sýry či jogurty. Nejvíc mě zaujalo, když nám paní Menčíková říkala, že vyráběla zmrzlinu z ovčího mléka a byla moc chutná. Tato exkurze byla velmi zajímavá a moc se mi líbila….

Anežka Jiránková, 1.H

…Dostávali jsme ochutnávky sýrů a jogurtů. Miluji sýry, takže to bylo skvělé. Nejvíc mě zaujal uzený sýr, který velice chutnal. Paní Menčíková nám sdělila, že jsou na farmě pouze čtyři zaměstnanci, což mě velmi překvapilo, protože si myslím, že tam musí být hodně práce. Tato exkurze byla moc zajímavá a jsem ráda, že jsme tam jeli…

Terezka Kapitániková, 1.H

…Paní majitelka nás vzala do ovčína, kde se nacházely ovce, kozy a jejich mláďata. Jedna koza tam byla obzvlášť přítulná J Ovečky ovšem celkem panikařily, a jakmile se jedna rozběhla, ostatní za ní vyrazily. Spolužáci vytahovali mobily, aby si vyfotili jak je, tak sebe. Po minutách strávených se zvířaty nás čekala další část. Sešli jsme kopeček a vyrazili do domu, kde se vyráběly sýry a jogurty. Byl to moc hezký den....

Vlasta Drobná

Bakaláři

Přihlášení do programu pro školní administrativu Bakaláři.

Bakaláři

Dostupnost webové aplikace je omezena každý den mezi 15:00-22:30 hod.

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Facebook